NaHCO3 alebo hydrogénuhličitan sodný by sme ešte počas školských čias boli schopní rozlúštiť, no ak sa s ním dlho nestretávame, vyfučí nám z hlavy. Tento vzorec je označením obyčajnej sódy bikarbóny, ktorú všetci dobre poznáme a nachádza takmer v každej domácnosti. Pod názvom sóda bikarbóna sa nám určite vybaví biela látka, ktorá sa bežne používa v domácnostiach a má rozličné využitie, je to ekologická a v prírode 100% odbúrateľná látka. Má aj abrazívne účinky, ktoré môžeme využiť pri čistení predmetov, dokáže rozpustiť mastnotu, neutralizuje aj nepríjemné pachy, dokonca zašednutú bielizeň dokáže rozjasniť, práčku uchráni pred usadzovaním vodného kameňa a zároveň prispieva k lepšiemu účinku pracieho prášku.
Vďaka týmto schopnostiam tak vieme vyčistiť aj pripálené hrnce, hračky, zvieracie pelechy, sanitu či textílie a podobne. Každý spôsob použitia sódy si vyžaduje určitý postup a primerané dávkovanie, napríklad pri čistení riadu treba z vody a sódy vytvoriť pastu, nechať nejaký čas pôsobiť a potom vydrhnúť. Na vyčistenie bubna práčky treba nasypať ½ hrnčeka sódy do bubna práčky a nechať naprázdno prejsť celý prací program.
Umývacie čistiace schopnosti však nie sú jediné, ktorými sóda disponuje, okrem nich je možné využiť jej vlastnosti aj pri problémoch v záhrade, pretože soda bikarbona v zahrade je prírodná a 100% čistá. Lieči plesňové choroby plodín, účinkuje proti burine, je vhodný ako repelent proti hmyzu, je skvelým prostriedkom na testovanie pH pôdy, ale aj proti škodcom a na oživenie rezaných kvetov a rastlín. Sódou môžete vyčistiť aj náradie či vonkajšie predmety okrem kovu. Každý, kto sa stará o svoju záhradu, v ktorej niečo pestuje, má snahu, aby boli všetky druhy ovocia a zeleniny vypestované bez chemického postreku a ošetrovania, a tak prídu dobré rady využitia vlastností sódy bikarbóny určite vhod. Treba sa len zamerať na správny pomer a dávkovanie a všetko bude v súlade s prírodou.